strona główna > Aktualności > 10 kryteriów wyboru dobrego projektu

Najlepszy projekt Twojego Domu

10 kryteriów wyboru

Zanim powierzysz nam budowę wybierz najlepszy dla siebie projekt. Taki, który sprawi, że dom będzie dobrze dopasowany do Twojego stylu życia, gustu, możliwości finansowych i warunków lokalizacji.
Czym kierować się przeglądając dziesiątki propozycji? Oto najważniejsze kryteria:

 1. Działka – przyjrzyj się jej kształtowi, położeniu, otoczeniu, wielkości
  Jest wąska czy raczej zbliżona do kwadratu? Czy spadek można będzie wykorzystać na podpiwniczenie? Z której strony świata znajdzie się wejście do budynku? Czy na tyłach posesji będzie można założyć słoneczny ogród z ładnym widokiem? Jakie media przebiegają w pobliżu?
 2. Warunki zabudowy - ustal, czy teren objęty jest Miejscowym Planem Zagospodarowania
  Jak wygląda sąsiednia zabudowa, do której będzie się musiał dostosować Twój dom wg wskazówek planu lub decyzji o warunkach zabudowy (WZ)? Pamiętaj – trudno będzie o całkowitą dowolność architektury, zwłaszcza w terenie objętym ochroną krajobrazową lub konserwatorską.
 3. Finansowanie – oceń dostępne środki Czy masz oszczędności lub zdolność kredytową? Jaki wariant (Midi, Mini czy Maxi) będzie dla Ciebie najkorzystniejszy? Jaką widzisz perspektywę wykończenia, wyposażenia domu i zagospodarowania jego otoczenia?
 4. Wielkość domu – rozważ swoje potrzeby i możliwości
  Jak duża jest (będzie w najbliższym czasie) Twoja rodzina? Czy każdy potrzebuje swojego pokoju? Lubisz gościć przyjaciół? Jak będziesz sobie radzić z utrzymaniem budynku w przyszłości (ogrzewanie, remonty…)? Jeśli chcesz oszczędzać energię, wybierz zwarta bryłę.
 5. Układ funkcjonalny – pomyśl o niezbędnych pomieszczeniach i ich rozkładzie
  Czy wielkość działki pozwala na budowę domu parterowego, czy raczej z użytkowym poddaszem? Wolisz otwartą kuchnię i salon , czy z zamknięte pomieszczenia? Ile potrzebujesz łazienek? Chcesz, aby garaż był wbudowany, dostawiony do bryły, a może w piwnicy?
 6. Architektura – zastanów się, co Ci się podoba
  Wolisz prostotę czy fantazyjny rozmach form? Kolorystykę i detale elewacji łatwo można zmienić i dopasować do swoich upodobań. Wybierając projekt gotowy skoncentruj się przede wszystkim na ogólnym wyglądzie bryły.
 7. Materiały budowlane - zapoznaj się z tym, co oferuje rynek
  Przydatne będą strony internetowe producentów i popularne fora budujących (np. Forum Inwestorów Archetonu). Podstawowe informacje o proponowanych przez nas produktach znajdziesz tu: Technologia i jej zalety
 8. Instalacje wewnętrzne – przemyśl sposoby korzystania z mediów
  Jaki będzie najlepszy rodzaj paliwa? Chcesz wykorzystywać alternatywne źródła energii (kolektory, pompa ciepła). Zamierzasz zamontować wentylację mechaniczna z rekuperacją? Masz studnię na działce? A może marzy Ci się dom inteligentny?
 9. Energooszczędność – zdecyduj, czy leży Ci na sercu ekologia i zdrowie
  Czy możesz wykorzystać do budowy i wykończenia tradycyjne materiały z okolicy? Ile możesz zainwestować w ciepłe przegrody budowlane i inne rozwiązania, które podwyższą wartość nieruchomości? Czy chcesz skorzystać z dopłat do domów energooszczędnych?
 10. Zmiany w projekcie - określ, czego jeszcze potrzeba wybranemu projektowi, a by stał się projektem Twojego domu
  Możesz wprowadzić zmiany w projekcie gotowym tak, aby jak najlepiej dopasować go do swoich oczekiwań. Jest to niemal zawsze przypadków tańsze niż zamówienie projektu indywidualnego.