strona główna > Technologia

technologia i jej zalety

Z czego możemy zbudować Twój dom?


 1. Ściany

  Oferujemy budowę domu w technologii murowanej, która jest najlepiej znana i najchętniej stosowana w budownictwie jednorodzinnym. O jej sukcesie przesądziła różnorodność materiałów możliwych do układania i łączenia zaprawą. Ze względu na rodzaj materiału, z jakiego wykonane są elementy do murowania (pustaki, cegły, bloczki itp.), w różnych projektach gotowych Archetonu występują mury:
  • z ceramiki
   Ceramikę otrzymuje się z gliny rozrobionej z wodą, odpowiednio ukształtowanej, wysuszonej i wypalonej. Ceramiczne wyroby ceglarskie to: cegła pełna, kratówka, pustaki ścienne szczelinowe (np. typu Max) lub dodatkowo poryzowane (np. wyroby Porotherm, Heluz). Ceramika budowlana jest materiałem optymalnie łączącym zalety wytrzymałości, ciepłochronności i względy zdrowotne we wznoszonych z niej konstrukcjach.
  • z betonu komórkowego
   Beton komórkowy (suporeks, beton lekki) produkowany jest z betonu spienionego przy użyciu gazu (najczęściej CO2). To dlatego ma bardzo dobrą izolacyjność cieplną i jest lekki, ale jest stosunkowo kruchy (obie te cechy zależą od klasy gęstości określonego rodzaju gazobetonu). Wiele projektów powstało w pracowni Archetonu z bloczków gazobetonowych Ytong i Solbet
  • z silikatów
   Silikaty otrzymywane są z mielonego palonego wapna, piasku o dużej zawartości krzemionki i wody. Wszystkie produkty wapienno-piaskowe składają się z tych samych minerałów, co naturalny piaskowiec. Silikaty mają znaczną gęstość przez co charakteryzuje je lepsza, niż inne materiały, wytrzymałość konstrukcyjna oraz zdolność akumulacji (gromadzenia) ciepła. Z bloków Silka Archeton zaprojektował m.in. niektóre domy energooszczędne w kolekcji EKO.
  • z keramzytu
   Keramzyt jest lekkim kruszywem otrzymywanym przez wypalanie łatwo pęczniejących glin i iłów. Posiada wysoką izolacyjność cieplną, odporność na czynniki chemiczne i atmosferyczne oraz grzyby. Materiały budowlane otrzymywane z keramzytu, choć klasyfikowane jako ceramiczne, nie zawierają składników zwiększających radiację naturalną. Wyroby keramzytowe reprezentują w ofercie Archetonu projekty z zastosowaniem produktów Optirock.
 2. Strop

  W projektach gotowych Archetonu dominują stropy w postaci monolitycznej płyty żelbetowej. Taka technologia ułatwia w zasadzie dowolny podział poddasza murowanymi ściankami działowymi. Niektóre projekty przewidują żelbetowe stropy gęsto żebrowe.
 3. Kominy

  Oszczędność miejsca i ekonomiczne wykorzystanie powierzchni umożliwiają w budowanych przez nas domach systemy pustaków kominowych (Schiedel, Leier). Przewody są przy tym szczelne i bezpieczne. Materiał, z jakiego są wykonane, gwarantuje izolację cieplną , co zapewnia prawidłowy ciąg w nieogrzewanej części pod dachem
 4. Dach

  Dom jednorodzinny to najczęściej budynek parterowy z użytkowym poddaszem. Proponujemy konstrukcję dachu w oparciu o niezawodną, tradycyjną więźbę z drewna świerkowego. Trwałe i estetyczne pokrycie zapewni lekka, a przy tym solidna dachówka cementowa BRAAS, dostępna w szerokiej palecie wzorów i kolorów.
 5. Izolacja cieplna

  Do ocieplenia poddasza stosujemy sprawdzone materiały np. wełnę mineralną (Ursa, Rockwool), a na ściany zewnętrzne styropian z tynkiem akrylowym.
  Grubość ocieplenia może być standardowa (wynikająca z minimalnych wymagań przepisów) jak i dostosowana do podwyższonej energooszczędności budynku, według życzeń Klienta.
 6. Stolarka okienna

  W zakresie stolarki okiennej polegamy na renomie najlepszych firm Oknoplast czy DRUTEX . Nowoczesne, energooszczędne okna m.in. z PVC i drewna są piękne i trwałe. Szeroki wybór kolorów, rozmiarów, a także możliwość wykonania na zamówienie dowolnych kształtów, dają swobodę realizowania indywidualnych pomysłów plastycznych.
Uwaga! Na życzenie Klienta można zmienić materiały i technologię zaproponowaną w projekcie gotowym, dokonując adaptacji w ramach umowy na budowę.